It is here! March Madness is weeks away and the conference tournaments have officially tipped-off….

A complete rundown of the postseason schedule for all the men’s college basketball conference tournaments this season.

The winners in each league receive automatic invitations to the NCAA tournament. The rest of the available spots in the 68-team field will be filled by at-large berths.

Selection Sunday will take place on March 11.

College Basketball Conference Tournaments

America East Conference

All games at higher-seeded schools

First round
Saturday, March 3

Massachusetts-Lowell at Maryland-Baltimore County, 1 p.m.
New Hampshire at Hartford, 4 p.m.
Stony Brook at Albany, 7 p.m.
Maine at Vermont, 7 p.m.

Semifinals
Tuesday, March 6
Lowest-remaining seed at highest-remaining seed, 7 p.m.
Third-remaining seed at second-remaining seed, 7:30 p.m.

Championship
Saturday, March 10
Semifinal winners, 11 a.m.

Atlantic Sun Conference

All games at higher-seeded schools

First round
Monday, Feb. 26

Florida Gulf Coast 96, South Carolina Upstate 76
Jacksonville 87, Kennesaw State 68
North Florida 80, NJIT 76
Lipscomb 89, Stetson 73

Semifinals
Thursday, March 1
Florida Gulf Coast vs. North Florida, 7 p.m.
Lipscomb vs. Jacksonville, 8 p.m.

Championship
Sunday, March 4
Semifinal winners, 3 p.m.

Big South Conference

First round
Tuesday Feb. 27

Longwood 68, High Point 55
Charleston Southern 68, Presbyterian 51

Quarterfinals
At Kimmel Arena, Asheville, N.C.
Thursday, March 1

Radford vs. Longwood, 1 p.m.
Winthrop vs. Gardner-Webb, 3:30 p.m.
UNC Asheville vs. Charleston Southern, 7 p.m.
Campbell vs. Liberty, 9:30 p.m.

Semifinals
At Kimmel Arena, Asheville, N.C.
Friday, March 2

Radford–Longwood-High Point winner vs. Winthrop-Gardner-Webb winner, 6 p.m.
UNC Asheville–Presbyterian-Charleston Southern winner vs. Campbell-Liberty winner, 8:30 p.m.

Championship
At higher-seeded school
Sunday, March 4

Semifinal winners, 1 p.m.

Big Ten Conference

At Madison Square Garden, New York

First round
Wednesday, Feb. 28

Iowa vs. Illinois, 5:30 p.m.
Minnesota vs. Rutgers, 7:55 p.m.

Second round
Thursday, March 1

Maryland vs. Wisconsin, noon
Michigan vs. Iowa-Illinois winner, 2:25 p.m.
Penn State vs. Northwestern, 6:30 p.m.
Indiana vs. Minnesota-Rutgers winner, 8:55 p.m.

Quarterfinals
Friday, March 2

Michigan State vs. Maryland-Wisconsin winner, Noon
Nebraska vs. Michigan–Iowa-Illinois winner, 2:25 p.m.
Ohio State vs. Penn State-Northwestern winner, 6:30 p.m.
Purdue vs. Indiana–Minnesota-Rutgers winner, 8:55 p.m.

Semifinals
Saturday, March 3

Michigan State–Maryland-Wisconsin winner vs. Nebraska–Michigan–Iowa-Illinois winner, 2 p.m.
Ohio State–Penn State-Northwestern winner vs. Purdue––Minnesota-Rutgers winner, 4:30 p.m.

Championship
Sunday, March 4

Semifinal winners, 4:30 p.m.

Horizon League

At Little Caesars Arena, Detroit

First round
Friday, March 2

Green Bay vs. Detroit, 5:30 p.m.
Cleveland State vs. Youngstown State, 8 p.m.

Second round
Saturday, March 3

Wright State vs. Green Bay-Detroit winner, 5:30 p.m.
Northern Kentucky vs. Cleveland State-Youngstown State winner, 8 p.m.
Third round
Sunday, March 4

Illinois-Chicago vs. Milwaukee, 5 p.m.
Oakland vs. IUPUI, 7:30 p.m.

Semifinals
Monday, March 5

Northern Kentucky–Cleveland State-Youngstown State winner vs. Oakland-IUPUI winner, 7 p.m.
Wright State–Green Bay-Detroit winner vs. UIC-Milwaukee winner, 9:30 p.m.

Championship
Tuesday, March 6

Semifinal winners, 7 p.m.

Metro Atlantic Athletic Conference

At The Times Union Center, Albany, N.Y.

First round
Thursday, March 1

Monmouth vs. Saint Peter’s, 5 p.m.
Quinnipiac vs. Siena, 7:30 p.m.
Fairfield vs. Marist, 10 p.m.

Quarterfinals
Friday, March 2

Rider vs. Monmouth-Saint Peter’s winner, 7 p.m.
Canisius vs. Quinnipiac-Siena winner, 9:30 p.m.

Saturday, March 3
Niagara vs. Fairfield-Marist winner, 7 p.m.
Iona vs. Manhattan, 9:30 p.m.

Semifinals
Sunday, March 4

Rider–Monmouth-Saint Peter’s winner vs. Iona-Manhattan winner, 7 p.m.
Canisius–Quinnipiac-Siena winner vs. Niagara–Fairfield-Marist winner, 9:30 p.m.

Championship
Monday, March 5

Semifinal winners, 7 p.m.

Missouri Valley Conference

At Scottrade Center, St. Louis

First round
Thursday, March 1

Evansville vs. Northern Illinois, 7:05 p.m.
Missouri State vs. Valparaiso, 9:35 p.m.

Quarterfinals
Friday, March 2

Loyola (Ill.) vs. Evansville-Northern Illinois winner, 1:05 p.m.
Drake vs. Bradley, 3:35 p.m.
Southern Illinois vs. Missouri State-Valparaiso winner, 7:05 p.m.
Illinois State vs. Indiana State, 9:35 p.m.

Semifinals
Saturday, March 3

Loyola (Ill.)–Evansville-Northern Illinois winner vs. Drake-Bradley winner, 3:35 p.m.
Southern Illinois–Missouri State-Valparaiso winner vs. Illinois State-Indiana State winner, 6:05 p.m.

Championship
Sunday, March 4

Semifinal winners, 2:05 p.m.

Northeast Conference

At higher-seeded schools

First round
Wednesday, Feb. 28

Central Connecticut State at Wagner, 7 p.m.
Robert Morris at Mount St. Mary’s, 7 p.m.
Fairleigh Dickinson at St. Francis (Pa.), 7 p.m.
St. Francis (N.Y.) at LIU Brooklyn, 7 p.m.

Semifinals
Saturday, March 3

Lowest-remaining seed at highest-remaining seed, Noon or 2 p.m.
Third-remaining at second-remaining seed, Noon or 2 p.m.

Championship
Tuesday, March 6

Semifinal winners, 7 p.m.

Ohio Valley Conference

At The Ford Center, Evansville, Ind.

First round
Wednesday, Feb. 28

Tennessee Tech vs. SIU Edwardsville, 7:30 p.m.
Tennessee State vs. Eastern Illinois, 10 p.m.

Second round
Thursday, March 1

Jacksonville State vs. Tennessee Tech-SIU Edwardsville winner, 7:30 p.m.
Austin Peay vs. Tennessee State-Eastern Illinois winner, 10 p.m.

Semifinals
Friday, March 2

Murray State vs. Jacksonville State–Tennessee Tech-SIU Edwardsville winner, 8 p.m.
Belmont vs. Austin Peay–Tennessee State-Eastern Illinois winner, 10:30 p.m.

Championship
Saturday, March 3

Semifinal winners, 8 p.m.

Patriot League

At higher-seeded schools

First round
Tuesday, Feb. 27

Loyola (Md.) 82, Army 79
Lafayette 93, American 86

Quarterfinals
Thursday, March 1

Loyola (Md.)  at Bucknell, 7 p.m.
American at Colgate, 7 p.m.
Navy vs. Holy Cross, 7 p.m.
Lehigh vs. Boston University, 7 p.m.

Semifinals
Sunday, March 4

Bucknell–Loyola (Md.)-Army winner vs. Lehigh-Boston University winner, Noon or 2:30 p.m.
Colgate–Lafayette-American winner vs. Navy-Holy Cross winner, Noon or 2:30 p.m.

Championship
Wednesday, March 7

Semifinal winners, 7:30 p.m.

Southern Conference

At U.S. Cellular Center, Asheville, N.C.

First round
Friday, March 2

The Citadel vs. VMI, 5 p.m.
Samford vs. Chattanooga, 7:30 p.m.

Quarterfinals
Saturday, March 3

UNC Greensboro vs. The Citadel-VMI winner, noon
Mercer vs. Wofford, 2:30 p.m.
East Tennessee State vs. Samford-Chattanooga winner, 6 p.m.
Furman vs. Western Carolina, 8:30 p.m.

Semifinals
Sunday, March 4

UNC Greensboro–The Citadel-VMI winner vs. Mercer-Wofford winner, 4 p.m.
East Tennessee State–Samford-Chattanooga winner vs. Furman-Western Carolina winner, 6:30 p.m.

Championship
Monday, March 5

Semifinal winners, 9 p.m.

Summit League

At Denny Sanford PREMIER Center, Sioux Falls, S.D.

First round
Saturday, March 3
South Dakota State vs. Western Illinois, 7 p.m.
South Dakota vs. Omaha, 9:30 p.m.

Sunday, March 4
Fort Wayne vs. North Dakota State, 7 p.m.
Denver vs. Oral Roberts, 9:30 p.m.

Semifinals
Monday, March 5

South Dakota State-Western Illinois winner vs. Fort Wayne-North Dakota State winner, 7 p.m.
South Dakota-Omaha winner vs. Denver-Oral Roberts winner, 9:30 p.m.

Championship
Tuesday, March 6

Semifinal winners, 9 p.m.

West Coast Conference

At Orleans Arena, Las Vegas

First round
Friday, March 2

Loyola Marymount vs. Portland, 9 p.m.
Santa Clara vs. Pepperdine, 11:30 p.m.

Quarterfinals
Saturday, March 3

BYU vs. San Diego, 4 p.m.
San Francisco vs. Pacific, 6:30 p.m.
Gonzaga vs. Loyola Marymount-Portland winner, 10 p.m.
Saint Mary’s vs. Santa Clara-Pepperdine winner, 12:30 a.m.

Semifinals
Monday, March 5

Gonzaga–Loyola Marymount-Portland winner vs. San Francisco-Pacific winner, 9 or 11:30 p.m.
Saint Mary’s–Santa Clara-Pepperdine winner vs. BYU-San Diego winner, 9 or 11:30 p.m.

Championship
Tuesday, March 6

Semifinal winners, 9 p.m.

https://i1.wp.com/www.myfantasysportstalk.com/wp-content/uploads/2017/03/College-basketball-conference-logos-1024x917.png?fit=1024%2C917&ssl=1https://i1.wp.com/www.myfantasysportstalk.com/wp-content/uploads/2017/03/College-basketball-conference-logos-1024x917.png?resize=150%2C150&ssl=1Dan SchalkA-10American AthleticBig 12Big EastBig TenConference USAMAACMACMountain WestNCAABPac-12Recent PostsSECSun BeltCollege Basketball,College Basketball Conference Tournaments,Conference Tournaments,March Madness,NCAA TournamentIt is here! March Madness is weeks away and the conference tournaments have officially tipped-off.... A complete rundown of the postseason schedule for all the men's college basketball conference tournaments this season. The winners in each league receive automatic invitations to the NCAA tournament. The rest of the available spots in the...